West Georgia Classic 10U Schedule & Standings

Participating Teams

Sandy Plains Cougars Sharpsburg Cubs
GA Elite Jaguars Ridge Road Regulators
Hunter Park Allstars Paulding Hooks
OP Sharks East Side Mustangs
Carroll County Allstars Wallace Park Tigers (Purple)
Paulding County Allstars Ranburne Allstars

10U Schedule

DateGameTimeResultsField
2022-05-28 09:00:00May 28, 2022 Carroll County Allstars vs Ridge Road Regulators 09:00:009:00 am3 - 9
Hunter Memorial Park- Chandler Field
2022-05-28 09:00:00May 28, 2022 Hunter Park Allstars vs Paulding Hooks 09:00:009:00 am2 - 10
Hunter Memorial Park- Field 8
2022-05-28 10:45:00May 28, 2022 Sandy Plains Cougars vs Ridge Road Regulators 10:45:0010:45 am5 - 4
Hunter Memorial Park- Chandler Field
2022-05-28 10:45:00May 28, 2022 Hunter Park Allstars vs Wallace Park Tigers (Purple) 10:45:0010:45 am6 - 7
Hunter Memorial Park- Field 8
2022-05-28 12:30:00May 28, 2022 Sandy Plains Cougars vs Carroll County Allstars 12:30:0012:30 pm19 - 5
Hunter Memorial Park- Chandler Field
2022-05-28 12:30:00May 28, 2022 OP Sharks vs Paulding Hooks 12:30:0012:30 pm7 - 4
Hunter Memorial Park- Field 8
2022-05-28 14:15:00May 28, 2022 Sharpsburg Cubs vs East Side Mustangs 14:15:002:15 pm3 - 23
Hunter Memorial Park- Chandler Field
2022-05-28 14:15:00May 28, 2022 Paulding County Allstars vs Wallace Park Tigers (Purple) 14:15:002:15 pm6 - 9
Hunter Memorial Park- Field 8
2022-05-28 16:00:00May 28, 2022 GA Elite Jaguars vs Sharpsburg Cubs 16:00:004:00 pm6 - 11
Hunter Memorial Park- Chandler Field
2022-05-28 16:00:00May 28, 2022 OP Sharks vs Ranburne Allstars 16:00:004:00 pm15 - 0
Hunter Memorial Park- Field 8
2022-05-28 17:45:00May 28, 2022 GA Elite Jaguars vs East Side Mustangs 17:45:005:45 pm0 - 20
Hunter Memorial Park- Chandler Field
2022-05-28 17:45:00May 28, 2022 Paulding County Allstars vs Ranburne Allstars 17:45:005:45 pm3 - 13
Hunter Memorial Park- Field 8

 

Gold Bracket Seeds

  1. East Side Mustangs
  2. OP Sharks
  3. Sandy Plains Cougars
  4. Wallace Park Tigers (Purple)
  5. Ridge Road Regulators
  6. Paulding Hooks

Silver Bracket Seeds

  1. Ranburne Allstars
  2. Sharpsburg Cubs
  3. Hunter Park Allstars
  4. Paulding County Allstars
  5. Carroll County Allstars
  6. GA Elite Jaguars

THE (6) HIGHEST SEEDED TEAMS WILL BE SEEDED 1-6 AFTER POOL PLAY & PLACED INTO THE GOLD CHAMPIONSHIP BRACKET.

Sunday -  Gold Championship Bracket – (Hunter Park-Chandler Field)

Game 1: (Sunday @ 9:00AM) - (Hunter Park-Chandler Field) (Wallace Park Tigers (Purple) vs. Ridge Road Regulators)
Winner: Wallace Park Tigers (Purple)

Game 2: (Sunday @ 10:45AM) - (Hunter Park-Chandler Field) (Sandy Plains Cougars vs. Paulding Hooks)
Winner: Sandy Plains Cougars
Game 3: (Sunday @ 12:30PM) - (Hunter Park-Chandler Field) (East Side Mustangs vs. Wallace Park Tigers (Purple))
Winner: East Side Mustangs

Game 4: (Sunday @ 2:15PM) - (Hunter Park-Chandler Field)  (OP Sharks vs. Sandy Plains Cougars)
Winner: OP Sharks
Game 5: (Sunday @ 4:00PM) - (Hunter Park-Chandler Field) Championship (East Side Mustangs vs. OP Sharks)
Champion: East Side Mustangs

** 1 hour & 40 minute time limit in Championship game. (Run rules apply)
** Highest seeded team will be home team in Championship bracket.

THE REMAINING (6) TEAMS WILL BE SEEDED 1-6 AFTER POOL PLAY & PLACED INTO THE SILVER CHAMPIONSHIP BRACKET.

Sunday -  Silver Championship Bracket – (Hunter Park-Field 8)

Game 1: (Sunday @ 9:00AM) - (Hunter Park-Field 8) (Paulding County Allstars vs. Carroll County Allstars)
Winner: Paulding County Allstars

Game 2: (Sunday @ 10:45AM) - (Hunter Park-Field 8 (Hunter Park Allstars vs. GA Elite Jaguars)
Winner: GA Elite Jaguars 
Game 3: (Sunday @ 12:30PM) - (Hunter Park-Field 8) (Ranburne Allstars vs. Paulding County Allstars)
Winner: Ranburne Allstars

Game 4: (Sunday @ 2:15PM) - (Hunter Park-Field 8)  (Sharpsburg Cubs vs. GA Elite Jaguars)
Winner: Sharpsburg Cubs
Game 5: (Sunday @ 4:00PM) - (Hunter Park-Field 8) Championship (Ranburne Allstars vs. Sharpsburg Cubs)
Champion: Sharpsburg Cubs

** 1 hour & 40 minute time limit in Championship game. (Run rules apply)
** Highest seeded team will be home team in Championship bracket.

YOUR POSITION IN THE STANDINGS TABLE DOES NOT REFLECT YOUR SEED FOR BRACKET PLAY! THIS TABLE DOES NOT CALCULATE HEAD-TO-HEAD MATCH-UPS DURING POOL PLAY. EACH TEAM WILL BE ASSIGNED A SEED FOR EACH BRACKET AND THAT WILL BE POSTED ABOVE!

10U Standings

PosTeamWLTRADiffRS
1East Side Mustangs20034043
2OP Sharks20041822
3Sandy Plains Cougars20091524
4Wallace Park Tigers (Purple)20012416
5Ridge Road Regulators1108513
6Paulding Hooks1109514
7Ranburne Allstars11018-513
8Sharpsburg Cubs11029-1514
9Hunter Park Allstars02017-98
10Paulding County Allstars02022-139
11Carroll County Allstars02028-208
12GA Elite Jaguars02031-256