Walk-Off Classic 11U Schedule & Standings

Participating Teams

Kenworth Blue
West Georgia Smoke
Ocee Orange
Coal Mountain Raiders
Roswell Renegades

11U Schedule

Date Game Time Results Field
2020-07-25 08:00:00July 25, 2020 Coal Mountain Raiders vs Roswell Renegades  08:00:008:00 am 14 – 14
Mauldin Park- Field 4
2020-07-25 09:45:00July 25, 2020 Ocee Orange vs Coal Mountain Raiders  09:45:009:45 am 5 – 6
Mauldin Park- Field 4
2020-07-25 11:30:00July 25, 2020 Roswell Renegades vs West Georgia Smoke  11:30:0011:30 am 5 – 10
Mauldin Park- Field 4
2020-07-25 13:15:00July 25, 2020 Ocee Orange vs Kenworth Blue  13:15:001:15 pm 4 – 11
Mauldin Park- Field 4
2020-07-25 15:00:00July 25, 2020 Kenworth Blue vs West Georgia Smoke  15:00:003:00 pm 4 – 6
Mauldin Park- Field 4

** The Head to Head tiebreaker can only be applicable when ALL tied teams with the same record have played each other. If they all did not play each other, head to head gets thrown out and we go to the next tiebreaker, which is runs allowed. **

Championship Bracket Seeds

  1. West Georgia Smoke
  2. Coal Mountain Raiders
  3. Kenworth Blue
  4. Roswell Renegades
  5. Ocee Orange

THE (5) TEAMS WILL BE SEEDED 1-5 AND PLACED INTO THE CHAMPIONSHIP BRACKET.

Sunday – Championship Bracket – (Mauldin Park Field 4)

Game 1: (Sunday @ 8:00AM) – (Mauldin Park Field 4) (Roswell Renegades vs. Ocee Orange)
Winner: Roswell Renegades
Game 2: (Sunday @ 9:45AM) – (Mauldin Park Field 4) (West Georgia Smoke vs. Roswell Renegades)
Winner: Roswell Renegades

Game 3: (Sunday @ 11:30AM) – (Mauldin Park Field 4) (Coal Mountain Raiders vs. Kenworth Blue)
Winner: Kenworth Blue

Game 4: (Sunday @ 1:15PM) – (Mauldin Park Field 4) Championship (Roswell Renegades vs. Kenworth Blue)
Championship: Kenworth Blue

** 1 hour & 40 minute time limit in Championship game. (Run rules apply)
** Highest seeded team will be home team in Championship bracket.

YOUR POSITION IN THE STANDINGS TABLE DOES NOT REFLECT YOUR SEED FOR BRACKET PLAY! THIS TABLE DOES NOT CALCULATE HEAD-TO-HEAD MATCH-UPS DURING POOL PLAY. EACH TEAM WILL BE ASSIGNED A SEED FOR EACH BRACKET AND THAT WILL BE POSTED ABOVE!

11U Standings

PosTeamWLTRADiffRS
1West Georgia Smoke2009716
2Coal Mountain Raiders10119120
3Kenworth Blue11010515
4Roswell Renegades01124-519
5Ocee Orange02017-89