All-Star Nationals 10U Schedule & Standings

Tournament Update: All games on Sunday will have a 75 minute time limit with the exception of championship games.

Participating Teams

Winston Nationals Bartow Bashers
Team UC Sawnee Mountain Storm (9U)
Sandy Plains Cougars OP Sharks (9U)
Sharpsburg Cubs Tri City Dream Team
PC Flying Squirrels

10U Schedule

Date Game Time Results Field
2022-07-09 08:30:00July 9, 2022 Winston Nationals vs Sharpsburg Cubs  08:30:008:30 am 8 - 13
Hunter Memorial Park- Chandler Field
2022-07-09 08:30:00July 9, 2022 PC Flying Squirrels vs Bartow Bashers  08:30:008:30 am 6 - 2
Hunter Memorial Park- Field 7
2022-07-10 09:00:00July 10, 2022 Team UC vs Sharpsburg Cubs  09:00:009:00 am 0 - 15
Hunter Memorial Park- Chandler Field
2022-07-10 09:00:00July 10, 2022 PC Flying Squirrels vs Tri City Dream Team  09:00:009:00 am 13 - 2
Hunter Memorial Park- Field 7
2022-07-10 10:30:00July 10, 2022 Winston Nationals vs OP Sharks (9U)  10:30:0010:30 am 4 - 15
Hunter Memorial Park- Chandler Field
2022-07-10 10:30:00July 10, 2022 Sandy Plains Cougars vs Bartow Bashers  10:30:0010:30 am 9 - 3
Hunter Memorial Park- Field 7
2022-07-10 12:00:00July 10, 2022 Team UC vs Sawnee Mountain Storm (9U)  12:00:0012:00 pm 6 - 8
Hunter Memorial Park- Chandler Field
2022-07-10 12:00:00July 10, 2022 Sandy Plains Cougars vs Tri City Dream Team  12:00:0012:00 pm 2 - 10
Hunter Memorial Park- Field 7
2022-07-10 13:30:00July 10, 2022 Sawnee Mountain Storm (9U) vs OP Sharks (9U)  13:30:001:30 pm 6 - 19
Hunter Memorial Park- Chandler Field

Final Bracket Seeds

  1. PC Flying Squirrels
  2. Sharpsburg Cubs
  3. OP Sharks (9U)
  4. Sandy Plains Cougars

THE (2) HIGHEST SEEDED TEAMS WILL BE SEEDED 1-2 AND PLACED INTO THE GOLD CHAMPIONSHIP BRACKET.

Sunday - Gold Championship Bracket – (Hunter Park Chandler Field)

Game 1: (Sunday @ 3:00 PM) - (Hunter Park Chandler Field) Championship (PC Flying Squirrels vs. Sharpsburg Cubs)
Champion: Sharpsburg Cubs

** 1 hour & 30 minute time limit in Championship game. (Run rules apply)
** Highest seeded team will be home team in Championship bracket.

THE NEXT (2) HIGHEST SEEDED TEAMS WILL BE SEEDED 3-4 AND PLACED INTO THE SILVER CHAMPIONSHIP BRACKET.

Sunday - Silver Championship Bracket – (Hunter Park Field 7)

Game 1: (Sunday @ 3:00 PM) - (Hunter Park Field 7) Championship (OP Sharks (9U) vs. Sandy Plains Cougars)
Champion: Sandy Plains Cougars

** 1 hour & 30 minute time limit in Championship game. (Run rules apply)
** Highest seeded team will be home team in Championship bracket.

YOUR POSITION IN THE STANDINGS TABLE DOES NOT REFLECT YOUR SEED FOR BRACKET PLAY! THIS TABLE DOES NOT CALCULATE HEAD-TO-HEAD MATCH-UPS DURING POOL PLAY. EACH TEAM WILL BE ASSIGNED A SEED FOR EACH BRACKET AND THAT WILL BE POSTED ABOVE!

10U Standings

PosTeamWLTRADiffRS
1PC Flying Squirrels20041519
2Sharpsburg Cubs20082028
3OP Sharks (9U)200102434
4Sandy Plains Cougars11013-211
5Tri City Dream Team11015-312
6Sawnee Mountain Storm (9U)11025-1114
7Bartow Bashers02015-105
8Team UC02023-176
9Winston Nationals02028-1612