SE 8U Schedule & Standings

Participating Teams:

Hunter Park All-Stars South Cherokee Indians
Carroll County All-Stars DHYS Red Devils
Winston Nationals Hopewell Mustangs
Sandy Springs Storm Canton Stingers
DHYS Blue Devils North Gwinnett Bulldogs
Oregon Park Sharks East Marietta Spikes

8U Schedule

DateGameTimeResultsField

Gold Bracket Seeds

  1. Oregon Park Sharks
  2. Sandy Springs Storm
  3. Canton Stingers
  4. Hopewell Mustangs
  5. DHYS Blue Devils
  6. Winston Nationals

Silver Bracket Seeds

  1. East Marietta Spikes
  2. Hunter Park All-Stars
  3. North Gwinnett Bulldogs
  4. South Cherokee Indians
  5. Carroll County All-Stars
  6. DHYS Red Devils

THE 6 HIGHEST SEEDED TEAMS WILL BE SEEDED 1-6 AFTER POOL PLAY AND WILL BE PLACED INTO THE GOLD CHAMPIONSHIP BRACKET.

Sunday – Gold Championship Bracket - (Hunter Park Red Field)

Game 1: (Sunday @ 9:30AM) - (Hunter Park Red Field) (Hopewell Mustangs vs. DHYS Blue Devils)
Winner: Hopewell Mustangs

Game 2: (Sunday @ 11:00AM) - (Hunter Park Red Field) (Canton Stingers vs. Winston Nationals)
Winner: Canton Stingers

Game 3: (Sunday @ 12:30PM) - (Hunter Park Red Field) (Oregon Park Sharks vs. Hopewell Mustangs)
Winner: Hopewell Mustangs
Game 4: (Sunday @ 2:00PM) - (Hunter Park Red Field) (Sandy Springs Storm vs. Canton Stingers)
Winner: Canton Stingers

Game 5: (Sunday @ 3:30PM) - (Hunter Park Red Field) Championship (Hopewell Mustangs vs. Canton Stingers)
Champion: Hopewell Mustangs

** No time limit in Championship game. (Run rules apply)
** Highest seeded team will be home team in Championship bracket.

THE REMAINING 6 TEAMS WILL BE SEEDED 1-6 AFTER POOL PLAY AND WILL BE PLACED INTO THE SILVER CHAMPIONSHIP BRACKET.

Sunday – Silver Championship Bracket - (Hunter Park Field 7)

Game 1: (Sunday @ 9:30AM) - (Hunter Park Field 7) (South Cherokee Indians vs. Carroll County All-Stars)
Winner: South Cherokee Indians

Game 2: (Sunday @ 11:00AM) - (Hunter Park Field 7) (North Gwinnett Bulldogs vs. DHYS Red Devils)
Winner: DHYS Red Devils

Game 3: (Sunday @ 12:30PM) - (Hunter Park Field 7) (East Marietta Spikes vs. South Cherokee Indians)
Winner: South Cherokee Indians
Game 4: (Sunday @ 2:00PM) - (Hunter Park Field 7) (Hunter Park All-Stars vs. DHYS Red Devils)
Winner: DHYS Red Devils

Game 5: (Sunday @ 3:30PM) - (Hunter Park Field 7) Championship (South Cherokee Indians vs. DHYS Red Devils)
Champion: South Cherokee Indians




** No time limit in Championship game. (Run rules apply)
** Highest seeded team will be home team in Championship bracket.

YOUR POSITION IN THE STANDINGS TABLE DOES NOT REFLECT YOUR SEED FOR BRACKET PLAY! THIS TABLE DOES NOT CALCULATE HEAD-TO-HEAD MATCH-UPS DURING POOL PLAY. EACH TEAM WILL BE ASSIGNED A SEED FOR EACH BRACKET AND THAT WILL BE POSTED ABOVE!

8U Standings

PosTeamWLTRADiffRS