SE 12U Schedule & Standings

** 11U & 12U TEAMS WILL BE COMBINED IN POOL PLAY & WILL BE SEPARATED BY AGE GROUP IN BRACKET PLAY ON SUNDAY.

Participating Teams: 

Hunter Park All-Stars Hopewell Mustangs (11U)
Acworth Warriors West Georgia Twins (11U)
Hopewell Broncos Sara Babb Bombers (11U)
Acworth Warriors (11U)

11U & 12U Schedule

DateGameTimeResultsField
Acworth Warriors vs West Georgia Twins (11U)2019-05-17 18:00:00May 17, 2019 Acworth Warriors vs West Georgia Twins (11U) 18:00:006:00 pm11 - 11
Hunter Memorial Park- Owings Field
Sara Babb Bombers (11U) vs Acworth Warriors (11U)2019-05-17 19:45:00May 17, 2019 Sara Babb Bombers (11U) vs Acworth Warriors (11U) 19:45:007:45 pm10 - 4
Hunter Memorial Park- Owings Field
Hunter Park All-Stars vs Hopewell Mustangs (11U)2019-05-18 09:00:00May 18, 2019 Hunter Park All-Stars vs Hopewell Mustangs (11U) 09:00:009:00 am3 - 4
Hunter Memorial Park- Owings Field
Hopewell Broncos vs Acworth Warriors2019-05-18 10:45:00May 18, 2019 Hopewell Broncos vs Acworth Warriors 10:45:0010:45 am14 - 15
Hunter Memorial Park- Owings Field
Hopewell Mustangs (11U) vs West Georgia Twins (11U)2019-05-18 12:30:00May 18, 2019 Hopewell Mustangs (11U) vs West Georgia Twins (11U) 12:30:0012:30 pm6 - 10
Hunter Memorial Park- Owings Field
Hunter Park All-Stars vs Acworth Warriors (11U)2019-05-18 14:15:00May 18, 2019 Hunter Park All-Stars vs Acworth Warriors (11U) 14:15:002:15 pm0 - 20
Hunter Memorial Park- Owings Field
Hopewell Broncos vs Sara Babb Bombers (11U)2019-05-18 16:00:00May 18, 2019 Hopewell Broncos vs Sara Babb Bombers (11U) 16:00:004:00 pm5 - 20
Hunter Memorial Park- Owings Field

11U Championship Bracket Seeds

  1. Sara Babb Bombers (11U)
  2. West Georgia Twins (11U)
  3. Acworth Warriors (11U)
  4. Hopewell Mustangs (11U)

12U Championship Bracket Seeds

  1. Acworth Warriors
  2. Hunter Park All-Stars
  3. Hopewell Broncos

THE 4 (11U) TEAMS WILL BE SEEDED 1-4 AFTER POOL PLAY AND WILL BE PLACED INTO THE (11U) CHAMPIONSHIP BRACKET.

Sunday - (11U) Championship Bracket – (Hunter Park Owings Field)

Game 1: (Sunday @ 8:00AM) - (Hunter Park Owings Field) (West Georgia Twins (11U) vs. Acworth Warriors (11U))
Winner: Acworth Warriors (11U)

Game 2: (Sunday @ 9:45AM) - (Hunter Park Owings Field) (Sara Babb Bombers (11U) vs. Hopewell Mustangs (11U))
Winner: Hopewell Mustangs (11U)

Game 3: (Sunday @ 11:30AM) - (Hunter Park Owings Field) Championship (Acworth Warriors (11U) vs. Hopewell Mustangs (11U))
Champion: Acworth Warriors

** 1 hour & 50 minute time limit in Championship game. (Run rules apply)
** Highest seeded team will be home team in Championship bracket.

THE 3 (12U) TEAMS WILL BE SEEDED 1-3 AFTER POOL PLAY AND WILL BE PLACED INTO THE (12U) CHAMPIONSHIP BRACKET.

Sunday -  (12U) Championship Bracket – (Hunter Park Owings Field)

Game 1: (Sunday @ 1:15PM) - (Hunter Park Owings Field) (Hunter Park All-Stars vs. Hopewell Broncos)
Winner: Hunter Park All-Stars

Game 2: (Sunday @ 3:00PM) - (Hunter Park Owings Field) Championship (Acworth Warriors vs. Hunter Park All-Stars)
Champion: Hunter Park All-Stars

** 1 hour & 50 minute time limit in Championship game. (Run rules apply)
** Highest seeded team will be home team in Championship bracket.

YOUR POSITION IN THE STANDINGS TABLE DOES NOT REFLECT YOUR SEED FOR BRACKET PLAY! THIS TABLE DOES NOT CALCULATE HEAD-TO-HEAD MATCH-UPS DURING POOL PLAY. EACH TEAM WILL BE ASSIGNED A SEED FOR EACH BRACKET AND THAT WILL BE POSTED ABOVE!

11U Standings

PosTeamWLTRADiffRS
1Sara Babb Bombers (11U)20092130
2West Georgia Twins (11U)10117421
3Acworth Warriors (11U)110101424
4Hopewell Mustangs (11U)11013-310

12U Standings

PosTeamWLTRADiffRS
1Acworth Warriors10125126
2Hunter Park All-Stars02024-213
3Hopewell Broncos02035-1619