Memorial Day Shootout 6U Schedule & Standings

Participating Teams:

Hunter Park All-Stars Sandy Springs Red Storm
Southwest Sox Sandy Springs White Storm
Winston Nationals North Paulding Stixx
East Cherokee Outlaws

6U Schedule

Date Game Time Results Field
North Paulding Stixx vs Winston Nationals 2019-05-24 18:00:00May 24, 2019 North Paulding Stixx vs Winston Nationals  18:00:006:00 pm 19 - 7
Hunter Memorial Park- Yellow Field
Sandy Springs White Storm vs North Paulding Stixx 2019-05-25 09:30:00May 25, 2019 Sandy Springs White Storm vs North Paulding Stixx  09:30:009:30 am 9 - 22
Hunter Memorial Park- Yellow Field
Hunter Park All-Stars vs Sandy Springs Red Storm 2019-05-25 11:00:00May 25, 2019 Hunter Park All-Stars vs Sandy Springs Red Storm  11:00:0011:00 am 22 - 1
Hunter Memorial Park- Yellow Field
Southwest Sox vs Sandy Springs White Storm 2019-05-25 12:30:00May 25, 2019 Southwest Sox vs Sandy Springs White Storm  12:30:0012:30 pm 11 - 10
Hunter Memorial Park- Yellow Field
Sandy Springs Red Storm vs Winston Nationals 2019-05-25 14:00:00May 25, 2019 Sandy Springs Red Storm vs Winston Nationals  14:00:002:00 pm 4 - 21
Hunter Memorial Park- Yellow Field
Hunter Park All-Stars vs East Cherokee Outlaws 2019-05-25 15:30:00May 25, 2019 Hunter Park All-Stars vs East Cherokee Outlaws  15:30:003:30 pm 31 - 16
Hunter Memorial Park- Yellow Field
East Cherokee Outlaws vs Southwest Sox 2019-05-25 17:00:00May 25, 2019 East Cherokee Outlaws vs Southwest Sox  17:00:005:00 pm 22 - 24
Hunter Memorial Park- Yellow Field

Championship Bracket Seeds

  1. North Paulding Stixx
  2. Hunter Park All-Stars
  3. Southwest Sox
  4. Winston Nationals
  5. Sandy Springs White Storm
  6. Sandy Springs Red Storm
  7. East Cherokee Outlaws

THE (7) TEAMS WILL BE SEEDED 1-7 AFTER POOL PLAY AND WILL BE PLACED INTO THE CHAMPIONSHIP BRACKET.

Sunday - Championship Bracket – (Hunter Park Yellow Field)

Game 1: (Sunday @ 8:00AM) - (Hunter Park Yellow Field) (Winston Nationals vs. Sandy Springs White Storm)
Winner: Winston Nationals

Game 2: (Sunday @ 9:30AM) - (Hunter Park Yellow Field) (Southwest Sox vs. Sandy Springs Red Storm)
Winner: Southwest Sox

Game 3: (Sunday @ 11:00AM) - (Hunter Park Yellow Field) (Hunter Park All-Stars vs. East Cherokee Outlaws)
Winner: Hunter Park All-Stars
Game 4: (Sunday @ 12:30PM) - (Hunter Park Yellow Field) (North Paulding Stixx vs. Winston Nationals)
Winner: North Paulding Stixx

Game 5: (Sunday @ 2:00PM) - (Hunter Park Yellow Field) (Southwest Sox vs. Hunter Park All-Stars)
Winner: Hunter Park All-Stars
Game 6: (Sunday @ 3:30PM) - (Hunter Park Yellow Field) Championship (North Paulding Stixx vs. Hunter Park All-Stars)
Champion: North Paulding Stixx

** No time limit in Championship game. (Run rules apply)
** Highest seeded team will be home team in Championship bracket.

YOUR POSITION IN THE STANDINGS TABLE DOES NOT REFLECT YOUR SEED FOR BRACKET PLAY! THIS TABLE DOES NOT CALCULATE HEAD-TO-HEAD MATCH-UPS DURING POOL PLAY. EACH TEAM WILL BE ASSIGNED A SEED FOR EACH BRACKET AND THAT WILL BE POSTED ABOVE!

6U Standings

PosTeamWLTRADiffRS
1North Paulding Stixx200162541
2Hunter Park All-Stars200173653
3Southwest Sox20032335
4Winston Nationals11023528
5Sandy Springs White Storm02033-1419
6Sandy Springs Red Storm02043-385
7East Cherokee Outlaws02055-1738