I-20 Allstar Shootout 9U Schedule & Standings

Tournament Update: The scoreboard on Field 7 is not working. There is a manual flip scoreboard behind home plate that the visiting team can use. Sorry for the inconvenience. Thank you.

Participating Teams

Hobgood Blue Allstars Smyrna Slammers White
Pickens Rampage DHYS Blue Devils (Stefansson)
Murphey Candler Baseball Blue Sox NYO Longhorns

9U Schedule

Date Game Time Results Field
2022-06-11 08:30:00June 11, 2022 Smyrna Slammers White vs DHYS Blue Devils (Stefansson)  08:30:008:30 am 8 – 7
Hunter Memorial Park- Field 7
2022-06-11 10:15:00June 11, 2022 Pickens Rampage vs Smyrna Slammers White  10:15:0010:15 am 8 – 16
Hunter Memorial Park- Field 7
2022-06-11 12:00:00June 11, 2022 Pickens Rampage vs DHYS Blue Devils (Stefansson)  12:00:0012:00 pm 2 – 28
Hunter Memorial Park- Field 7
2022-06-11 13:45:00June 11, 2022 Hobgood Blue Allstars vs NYO Longhorns  13:45:001:45 pm 0 – 23
Hunter Memorial Park- Field 7
2022-06-11 15:30:00June 11, 2022 Hobgood Blue Allstars vs Murphey Candler Baseball Blue Sox  15:30:003:30 pm 4 – 14
Hunter Memorial Park- Field 7
2022-06-11 17:15:00June 11, 2022 Murphey Candler Baseball Blue Sox vs NYO Longhorns  17:15:005:15 pm 3 – 11
Hunter Memorial Park- Field 7

Gold Bracket Seeds

  1. NYO Longhorns
  2. Smyrna Slammers White
  3. DHYS Blue Devils (Stefansson)

Silver Bracket Seeds

  1. Murphey Candler Baseball Blue Sox
  2. Hobgood Blue Allstars
  3. Pickens Rampage

THE (3) HIGHEST SEEDED TEAMS WILL BE SEEDED 1-3 AND PLACED INTO THE GOLD CHAMPIONSHIP BRACKET.

Sunday – Gold Championship Bracket – (Hunter Park – Field 7)

Game 1: (Sunday @ 9:00 AM) – (Hunter Park – Field 7) (Smyrna Slammers White vs. DHYS Blue Devils (Stefansson))
Winner: Smyrna Slammers White

Game 2: (Sunday @ 10:45 AM) – (Hunter Park – Field 7) Championship (NYO Longhorns vs. Smyrna Slammers White)
Champion: NYO Longhorns

** 1 hour & 40 minute time limit in Championship game. (Run rules apply)
** Highest seeded team will be home team in Championship bracket.

THE (3) REMAINING TEAMS WILL BE SEEDED 1-3 AND PLACED INTO THE SILVER CHAMPIONSHIP BRACKET.

Sunday – Silver Championship Bracket – (Hunter Park – Field 7)

Game 1: (Sunday @ 12:30 PM) – (Hunter Park – Field 7) (Hobgood Blue Allstars vs. Pickens Rampage)
Winner: Hobgood Blue Allstars

Game 2: (Sunday @ 2:15 PM) – (Hunter Park – Field 7) Championship (Murphey Candler Baseball Blue Sox vs. Hobgood Blue Allstars)
Champion: Murphey Candler Baseball Blue Sox

** 1 hour & 40 minute time limit in Championship game. (Run rules apply)
** Highest seeded team will be home team in Championship bracket.

YOUR POSITION IN THE STANDINGS TABLE DOES NOT REFLECT YOUR SEED FOR BRACKET PLAY! THIS TABLE DOES NOT CALCULATE HEAD-TO-HEAD MATCH-UPS DURING POOL PLAY. EACH TEAM WILL BE ASSIGNED A SEED FOR EACH BRACKET AND THAT WILL BE POSTED ABOVE!

9U Standings

PosTeamWLTRADiffRS
1NYO Longhorns20033134
2Smyrna Slammers White20015924
3DHYS Blue Devils (Stefansson)110102535
4Murphey Candler Baseball Blue Sox11015217
5Hobgood Blue Allstars02037-334
6Pickens Rampage02044-3410