Greater Atlanta Open 10U Schedule & Standings

Participating Teams

Acworth Warriors UC Allstars
Winston Nationals Sharpsburg Braves
GA Elite Jaguars Regulators
DHYS Blue Devils (Robinson) Sharpsburg Cubs

10U Schedule

DateGameTimeResultsField
2022-06-25 09:00:00June 25, 2022 GA Elite Jaguars vs Regulators 09:00:009:00 am15 - 11
Hunter Memorial Park- Chandler Field
2022-06-25 10:45:00June 25, 2022 GA Elite Jaguars vs Sharpsburg Braves 10:45:0010:45 am9 - 4
Hunter Memorial Park- Chandler Field
2022-06-25 11:45:00June 25, 2022 Acworth Warriors vs Winston Nationals 11:45:0011:45 am13 - 12
Hunter Memorial Park- Field 8
2022-06-25 12:30:00June 25, 2022 DHYS Blue Devils (Robinson) vs Regulators 12:30:0012:30 pm6 - 5
Hunter Memorial Park- Chandler Field
2022-06-25 13:30:00June 25, 2022 Acworth Warriors vs Sharpsburg Cubs 13:30:001:30 pm8 - 7
Hunter Memorial Park- Field 8
2022-06-25 14:15:00June 25, 2022 DHYS Blue Devils (Robinson) vs Sharpsburg Braves 14:15:002:15 pm13 - 8
Hunter Memorial Park- Chandler Field
2022-06-25 15:15:00June 25, 2022 Winston Nationals vs UC Allstars 15:15:003:15 pm15 - 2
Hunter Memorial Park- Field 8
2022-06-25 17:00:00June 25, 2022 UC Allstars vs Sharpsburg Cubs 17:00:005:00 pm3 - 11
Hunter Memorial Park- Field 8

Gold Bracket Seeds

  1. DHYS Blue Devils (Robinson)
  2. GA Elite Jaguars
  3. Acworth Warriors
  4. Sharpsburg Cubs

Silver Bracket Seeds

  1. Winston Nationals
  2. Regulators
  3. Sharpsburg Braves
  4. UC Allstars

THE (4) HIGHEST SEEDED TEAMS WILL BE SEEDED 1-4 AND PLACED INTO THE GOLD CHAMPIONSHIP BRACKET.

Sunday - Gold Championship Bracket – (Hunter Park - Chandler Field)

Game 1: (Sunday @ 9:00 AM) - (Hunter Park - Chandler Field) (DHYS Blue Devils (Robinson) vs. Sharpsburg Cubs)
Winner: DHYS Blue Devils (Robinson)

Game 2: (Sunday @ 10:45 AM) - (Hunter Park - Chandler Field) (GA Elite Jaguars vs. Acworth Warriors)
Winner: GA Elite Jaguars

Game 3: (Sunday @ 12:30 PM) – (Hunter Park - Chandler Field) Championship (DHYS Blue Devils (Robinson) vs. GA Elite Jaguars)
Champion: DHYS Blue Devils (Robinson)

** 1 hour & 40 minute time limit in Championship game. (Run rules apply)
** Highest seeded team will be home team in Championship bracket.

THE (4) REMAINING TEAMS WILL BE SEEDED 1-4 AND PLACED INTO THE SILVER CHAMPIONSHIP BRACKET.

Sunday - Silver Championship Bracket – (Hunter Park - Field 8)

Game 1: (Sunday @ 9:00 AM) - (Hunter Park - Field 8) (Winston Nationals vs. UC Allstars)
Winner: Winston Nationals

Game 2: (Sunday @ 10:45 AM) - (Hunter Park - Field 8) (Regulators vs. Sharpsburg Braves)
Winner: Regulators

Game 3: (Sunday @ 12:30 PM) – (Hunter Park - Field 8) Championship (Winston Nationals vs. Regulators)
Champion: Regulators 

** 1 hour & 40 minute time limit in Championship game. (Run rules apply)
** Highest seeded team will be home team in Championship bracket.

YOUR POSITION IN THE STANDINGS TABLE DOES NOT REFLECT YOUR SEED FOR BRACKET PLAY! THIS TABLE DOES NOT CALCULATE HEAD-TO-HEAD MATCH-UPS DURING POOL PLAY. EACH TEAM WILL BE ASSIGNED A SEED FOR EACH BRACKET AND THAT WILL BE POSTED ABOVE!

10U Standings

PosTeamWLTRADiffRS
1DHYS Blue Devils (Robinson)20013619
2GA Elite Jaguars20015924
3Acworth Warriors20019221
4Sharpsburg Cubs11011718
5Winston Nationals110151227
6Regulators02021-516
7Sharpsburg Braves02022-1012
8UC Allstars02026-215