Cherokee Open 8U Schedule & Standings

If you are interested in signing up for next weekends Showdown, please contact Taj by Sunday night. Most age groups are almost full. Thanks.

The batting cages at Twin Creeks will be locked and unavailable for teams to use this weekend. This is a county guideline that is being enforced due to Covid-19.

 

Participating Teams

AYBA Eagles Hobgood Braves
Triple H Academy Stars East Side Thunder
Chastain Lookouts East Side Cyclones
Hopewell Broncos East Side Earthquakes
Atlanta Blaze West Cobb Wahoos
Hopewell Mustangs Sandy Springs Storm

8U Schedule

DateGameTimeResultsField
2020-06-20 09:30:00June 20, 2020 AYBA Eagles vs Chastain Lookouts 09:30:009:30 am13 - 15
Twin Creeks- Field 1
2020-06-20 09:30:00June 20, 2020 Hobgood Braves vs West Cobb Wahoos 09:30:009:30 am0 - 11
Twin Creeks- Field 2
2020-06-20 11:00:00June 20, 2020 Chastain Lookouts vs East Side Thunder 11:00:0011:00 am13 - 13
Twin Creeks- Field 1
2020-06-20 11:00:00June 20, 2020 West Cobb Wahoos vs Sandy Springs Storm 11:00:0011:00 am15 - 15
Twin Creeks- Field 2
2020-06-20 12:30:00June 20, 2020 AYBA Eagles vs East Side Earthquakes 12:30:0012:30 pm28 - 13
Twin Creeks- Field 1
2020-06-20 12:30:00June 20, 2020 Sandy Springs Storm vs Hobgood Braves 12:30:0012:30 pm24 - 9
Twin Creeks- Field 2
2020-06-20 14:00:00June 20, 2020 East Side Thunder vs Atlanta Blaze 14:00:002:00 pm17 - 2
Twin Creeks- Field 1
2020-06-20 14:00:00June 20, 2020 Triple H Academy Stars vs Hopewell Mustangs 14:00:002:00 pm19 - 5
Twin Creeks- Field 2
2020-06-20 15:30:00June 20, 2020 East Side Earthquakes vs Hopewell Broncos 15:30:003:30 pm19 - 18
Twin Creeks- Field 1
2020-06-20 15:30:00June 20, 2020 Triple H Academy Stars vs East Side Cyclones 15:30:003:30 pm22 - 16
Twin Creeks- Field 2
2020-06-20 17:00:00June 20, 2020 Atlanta Blaze vs Hopewell Broncos 17:00:005:00 pm25 - 16
Twin Creeks- Field 1
2020-06-20 17:00:00June 20, 2020 East Side Cyclones vs Hopewell Mustangs 17:00:005:00 pm25 - 20
Twin Creeks- Field 2

Gold Bracket Seeds

  1. Triple H Academy Stars
  2. East Side Thunder
  3. West Cobb Wahoos
  4. Sandy Springs Storm
  5. Chastain Lookouts
  6. AYBA Eagles

Silver Bracket Seeds

  1. Atlanta Blaze
  2. East Side Cyclones
  3. East Side Earthquakes
  4. Hobgood Braves
  5. Hopewell Broncos
  6. Hopewell Mustangs

THE (6) HIGHEST SEEDED TEAMS WILL BE SEEDED 1-6 AND PLACED INTO THE GOLD CHAMPIONSHIP BRACKET.

Sunday - Gold Championship Bracket – (Twin Creeks Field 1)

Game 1: (Sunday @ 9:30AM) - (Twin Creeks Field 1) (Sandy Springs Storm vs. Chastain Lookouts)
Winner: Sandy Springs Storm
Game 2: (Sunday @ 11:00AM) - (Twin Creeks Field 1) (West Cobb Wahoos vs. AYBA Eagles)
Winner: AYBA Eagles

Game 3: (Sunday @ 12:30PM) - (Twin Creeks Field 1) (Triple H Academy Stars vs. Sandy Springs Storm)
Winner: Sandy Springs Storm

Game 4: (Sunday @ 2:00PM) - (Twin Creeks Field 1) (East Side Thunder vs. AYBA Eagles)
Winner: East Side Thunder

Game 5: (Sunday @ 3:30PM) – (Twin Creeks Field 1) Championship (Sandy Springs Storm vs. East Side Thunder)
Champion: East Side Thunder

** 1 hour & 30 minute time limit in Championship game. (Run rules apply)
** Highest seeded team will be home team in Championship bracket.

THE (6) REMAINING TEAMS WILL BE SEEDED 1-6 AND PLACED INTO THE SILVER CHAMPIONSHIP BRACKET.

Sunday - Silver Championship Bracket – (Twin Creeks Field 2)

Game 1: (Sunday @ 9:30AM) - (Twin Creeks Field 2) (Hobgood Braves vs. Hopewell Broncos)
Winner: Hobgood Braves
Game 2: (Sunday @ 11:00AM) - (Twin Creeks Field 2) (East Side Earthquakes vs. Hopewell Mustangs)
Winner: East Side Earthquakes

Game 3: (Sunday @ 12:30PM) - (Twin Creeks Field 2) (Atlanta Blaze vs. Hobgood Braves)
Winner: Hobgood Braves

Game 4: (Sunday @ 2:00PM) - (Twin Creeks Field 2) (East Side Cyclones vs. East Side Earthquakes)
Winner: East Side Earthquakes

Game 5: (Sunday @ 3:30PM) – (Twin Creeks Field 2) Championship (Hobgood Braves vs. East Side Earthquakes)
Champion: Hobgood Braves

** 1 hour & 30 minute time limit in Championship game. (Run rules apply)
** Highest seeded team will be home team in Championship bracket.

YOUR POSITION IN THE STANDINGS TABLE DOES NOT REFLECT YOUR SEED FOR BRACKET PLAY! THIS TABLE DOES NOT CALCULATE HEAD-TO-HEAD MATCH-UPS DURING POOL PLAY. EACH TEAM WILL BE ASSIGNED A SEED FOR EACH BRACKET AND THAT WILL BE POSTED ABOVE!

8U Standings

PosTeamWLTRADiffRS
1Triple H Academy Stars200212041
2East Side Thunder101151530
3West Cobb Wahoos101151126
4Sandy Springs Storm101241539
5Chastain Lookouts10126228
6AYBA Eagles110281341
7Atlanta Blaze11033-627
8East Side Cyclones11042-141
9East Side Earthquakes11046-1432
10Hobgood Braves02035-269
11Hopewell Broncos02044-1034
12Hopewell Mustangs02044-1925