Cherokee Open 14U Schedule & Standings

If you are interested in signing up for next weekends Showdown, please contact Taj by Sunday night. Most age groups are almost full. Thanks.

PITCHERS ARE NOT ALLOWED TO WEAR METAL CLEATS. PLEASE WEAR TURF SHOES OR RUBBER CLEATS. THEY WILL BE PITCHING FROM CARPETED PORTABLE MOUNDS. THANK YOU.

Participating Teams

DHYS Red Devils Bad News Bears
Paulding County Snipers Burnt Hickory Heat
Acworth Warriors Newnan Naturals Gray

14U Schedule

DateGameTimeResultsField
2020-06-20 08:00:00June 20, 2020 Acworth Warriors vs Bad News Bears 08:00:008:00 am2 - 8
Waleska Park- Field 1
2020-06-20 10:00:00June 20, 2020 Bad News Bears vs Burnt Hickory Heat 10:00:0010:00 am15 - 0
Waleska Park- Field 1
2020-06-20 12:00:00June 20, 2020 Acworth Warriors vs DHYS Red Devils 12:00:0012:00 pm3 - 10
Waleska Park- Field 1
2020-06-20 14:00:00June 20, 2020 Newnan Naturals Gray vs Burnt Hickory Heat 14:00:002:00 pm7 - 4
Waleska Park- Field 1
2020-06-20 16:00:00June 20, 2020 Paulding County Snipers vs DHYS Red Devils 16:00:004:00 pm5 - 2
Waleska Park- Field 1
2020-06-20 18:00:00June 20, 2020 Paulding County Snipers vs Newnan Naturals Gray 18:00:006:00 pm5 - 1
Waleska Park- Field 1

Championship Bracket Seeds

  1. Bad News Bears
  2. Paulding County Snipers
  3. DHYS Red Devils
  4. Newnan Naturals Gray
  5. Acworth Warriors
  6. Burnt Hickory Heat

THE (6) TEAMS WILL BE SEEDED 1-6 AND PLACED INTO THE CHAMPIONSHIP BRACKET.

Sunday - Championship Bracket – (Waleska Park Field 1)

Game 1: (Sunday @ 8:00AM) - (Waleska Park Field 1) (Newnan Naturals Gray vs. Acworth Warriors)
Winner: Newnan Naturals Gray
Game 2: (Sunday @ 10:00AM) - (Waleska Park Field 1) (DHYS Red Devils vs. Burnt Hickory Heat)
Winner: DHYS Red Devils

Game 3: (Sunday @ 12:00PM) - (Waleska Park Field 1) (Bad News Bears vs. Newnan Naturals Gray)
Winner: Bad News Bears

Game 4: (Sunday @ 2:00PM) - (Waleska Park Field 1) (Paulding County Snipers vs. DHYS Red Devils)
Winner: Paulding County Snipers

Game 5: (Sunday @ 4:00PM) – (Waleska Park Field 1) Championship (Bad News Bears vs. Paulding County Snipers)
Champion: Bad News Bears

** 1 hour & 50 minute time limit in Championship game. (Run rules apply)
** Highest seeded team will be home team in Championship bracket.

 

YOUR POSITION IN THE STANDINGS TABLE DOES NOT REFLECT YOUR SEED FOR BRACKET PLAY! THIS TABLE DOES NOT CALCULATE HEAD-TO-HEAD MATCH-UPS DURING POOL PLAY. EACH TEAM WILL BE ASSIGNED A SEED FOR EACH BRACKET AND THAT WILL BE POSTED ABOVE!

14U Standings

PosTeamWLTRADiffRS
1Bad News Bears20022123
2Paulding County Snipers2003710
3DHYS Red Devils1108412
4Newnan Naturals Gray1109-18
5Acworth Warriors02018-135
6Burnt Hickory Heat02022-184