Cherokee Open 12U Schedule & Standings

Coaches- The batting cages at Mauldin Park will not be available for teams to use on Sunday during the tournament. This is due to the county's COVID-19 guidelines, and we were just told this needs to be enforced Sunday. Sorry for the inconvenience. 

If you are interested in signing up for next weekends Showdown, please contact Taj by Sunday night. Most age groups are almost full. Thanks.

Participating Teams

Chastain Mustangs Hopewell Mustangs
Chastain Cobras Orange Crush
DHYS Blue Devils New Hope Predators
Roswell Renegades Sandy Springs Cyclones
West Cobb Wolfpack Ocee Black
Buckhead Bulldogs AYBA Raiders

12U Schedule

DateGameTimeResultsField
2020-06-20 08:00:00June 20, 2020 West Cobb Wolfpack vs Orange Crush 08:00:008:00 am8 - 8
Mauldin Park- Field 5
2020-06-20 09:45:00June 20, 2020 Roswell Renegades vs Buckhead Bulldogs 09:45:009:45 am5 - 15
Mauldin Park- Field 4
2020-06-20 09:45:00June 20, 2020 DHYS Blue Devils vs Orange Crush 09:45:009:45 am10 - 7
Mauldin Park- Field 5
2020-06-20 11:30:00June 20, 2020 Roswell Renegades vs Ocee Black 11:30:0011:30 am15 - 21
Mauldin Park- Field 4
2020-06-20 11:30:00June 20, 2020 West Cobb Wolfpack vs Chastain Mustangs 11:30:0011:30 am7 - 2
Mauldin Park- Field 5
2020-06-20 13:15:00June 20, 2020 Buckhead Bulldogs vs New Hope Predators 13:15:001:15 pm5 - 11
Mauldin Park- Field 4
2020-06-20 13:15:00June 20, 2020 DHYS Blue Devils vs Sandy Springs Cyclones 13:15:001:15 pm9 - 16
Mauldin Park- Field 5
2020-06-20 15:00:00June 20, 2020 Ocee Black vs Chastain Cobras 15:00:003:00 pm1 - 22
Mauldin Park- Field 4
2020-06-20 15:00:00June 20, 2020 Chastain Mustangs vs Hopewell Mustangs 15:00:003:00 pm0 - 14
Mauldin Park- Field 5
2020-06-20 16:45:00June 20, 2020 New Hope Predators vs AYBA Raiders 16:45:004:45 pm3 - 11
Mauldin Park- Field 4
2020-06-20 16:45:00June 20, 2020 Hopewell Mustangs vs Sandy Springs Cyclones 16:45:004:45 pm16 - 5
Mauldin Park- Field 5
2020-06-20 18:30:00June 20, 2020 Chastain Cobras vs AYBA Raiders 18:30:006:30 pm7 - 3
Mauldin Park- Field 4

 

Gold Bracket Seeds

  1. Chastain Cobras
  2. Hopewell Mustangs
  3. West Cobb Wolfpack
  4. AYBA Raiders
  5. Buckhead Bulldogs
  6. New Hope Predators

Silver Bracket Seeds

  1. DHYS Blue Devils
  2. Sandy Springs Cyclones
  3. Ocee Black
  4. Orange Crush
  5. Chastain Mustangs
  6. Roswell Renegades

THE (6) HIGHEST SEEDED TEAMS WILL BE SEEDED 1-6 AND PLACED INTO THE GOLD CHAMPIONSHIP BRACKET.

Sunday - Gold Championship Bracket – (Mauldin Park Field 5)

Game 1: (Sunday @ 9:00AM) - (Mauldin Park Field 5) (AYBA Raiders vs. Buckhead Bulldogs)
Winner: AYBA Raiders
Game 2: (Sunday @ 10:45AM) - (Mauldin Park Field 5) (West Cobb Wolfpack vs. New Hope Predators)
Winner: West Cobb Wolfpack

Game 3: (Sunday @ 12:30PM) - (Mauldin Park Field 5) (Chastain Cobras vs. AYBA Raiders)
Winner: Chastain Cobras

Game 4: (Sunday @ 2:15PM) - (Mauldin Park Field 5) (Hopewell Mustangs vs. West Cobb Wolfpack)
Winner: Hopewell Mustangs

Game 5: (Sunday @ 4:00PM) – (Mauldin Park Field 5) Championship (Chastain Cobras vs. Hopewell Mustangs)
Champion: Hopewell Mustangs

** 1 hour & 40 minute time limit in Championship game. (Run rules apply)
** Highest seeded team will be home team in Championship bracket.

THE (6) REMAINING TEAMS WILL BE SEEDED 1-6 AND PLACED INTO THE SILVER CHAMPIONSHIP BRACKET.

Sunday - Silver Championship Bracket – (Mauldin Park Field 4)

Game 1: (Sunday @ 9:00AM) - (Mauldin Park Field 4) (Orange Crush vs. Chastain Mustangs)
Winner: Orange Crush
Game 2: (Sunday @ 10:45AM) - (Mauldin Park Field 4) (Ocee Black vs. Roswell Renegades)
Winner: Roswell Renegades

Game 3: (Sunday @ 12:30PM) - (Mauldin Park Field 4) (DHYS Blue Devils vs. Orange Crush)
Winner: Orange Crush

Game 4: (Sunday @ 2:15PM) - (Mauldin Park Field 4) (Sandy Springs Cyclones vs. Roswell Renegades)
Winner: Sandy Springs Cyclones

Game 5: (Sunday @ 4:00PM) – (Mauldin Park Field 4) Championship (Orange Crush vs. Sandy Springs Cyclones)
Champion: Sandy Springs Cyclones

** 1 hour & 40 minute time limit in Championship game. (Run rules apply)
** Highest seeded team will be home team in Championship bracket.

YOUR POSITION IN THE STANDINGS TABLE DOES NOT REFLECT YOUR SEED FOR BRACKET PLAY! THIS TABLE DOES NOT CALCULATE HEAD-TO-HEAD MATCH-UPS DURING POOL PLAY. EACH TEAM WILL BE ASSIGNED A SEED FOR EACH BRACKET AND THAT WILL BE POSTED ABOVE!

12U Standings

PosTeamWLTRADiffRS
1Chastain Cobras20042529
2Hopewell Mustangs20052530
3West Cobb Wolfpack10110515
4AYBA Raiders11010414
5Buckhead Bulldogs11016420
6New Hope Predators11016-214
7DHYS Blue Devils11023-419
8Sandy Springs Cyclones11025-421
9Ocee Black11037-1522
10Orange Crush01118-315
11Chastain Mustangs02021-192
12Roswell Renegades02036-1620