Showdown 12U Schedule & Standings

Participating Teams

Buckhead Bulldogs East Marietta Spikes
GA Elite Jaguars Sharon Springs Silver Spartans
Macon Sliders Sharon Springs Blue Spartans
Canton Stingers OP Piranhas

12U Schedule

DateGameTimeResultsField
2022-06-04 09:00:00June 4, 2022 Canton Stingers vs OP Piranhas 09:00:009:00 am13 - 2
Mauldin Park- Field 4
2022-06-04 09:00:00June 4, 2022 East Marietta Spikes vs Sharon Springs Silver Spartans 09:00:009:00 am23 - 0
Mauldin Park- Field 5
2022-06-04 10:45:00June 4, 2022 Macon Sliders vs Canton Stingers 10:45:0010:45 am1 - 12
Mauldin Park- Field 4
2022-06-04 10:45:00June 4, 2022 Buckhead Bulldogs vs East Marietta Spikes 10:45:0010:45 am12 - 3
Mauldin Park- Field 5
2022-06-04 12:30:00June 4, 2022 Sharon Springs Blue Spartans vs OP Piranhas 12:30:0012:30 pm1 - 10
Mauldin Park- Field 4
2022-06-04 12:30:00June 4, 2022 GA Elite Jaguars vs Sharon Springs Silver Spartans 12:30:0012:30 pm13 - 5
Mauldin Park- Field 5
2022-06-04 14:15:00June 4, 2022 Macon Sliders vs Sharon Springs Blue Spartans 14:15:002:15 pm12 - 12
Mauldin Park- Field 4
2022-06-04 14:15:00June 4, 2022 Buckhead Bulldogs vs GA Elite Jaguars 14:15:002:15 pm14 - 11
Mauldin Park- Field 5

Gold Bracket Seeds

  1. Canton Stingers
  2. Buckhead Bulldogs
  3. East Marietta Spikes
  4. OP Piranhas

Silver Bracket Seeds

  1. GA Elite Jaguars
  2. Sharon Springs Blue Spartans
  3. Macon Sliders
  4. Sharon Springs Silver Spartans

THE 4 HIGHEST SEEDED TEAMS WILL BE SEEDED 1-4 AFTER POOL PLAY AND WILL BE PLACED INTO THE GOLD CHAMPIONSHIP BRACKET.

Sunday - Gold Championship Bracket – (Mauldin Park Field 4)

Game 1: (Sunday @ 9:00AM) - (Mauldin Park Field 4) (Canton Stingers vs. OP Piranhas)
Winner: OP Piranhas
Game 2: (Sunday @ 10:45AM) - (Mauldin Park Field 4) (Buckhead Bulldogs vs. East Marietta Spikes)
Winner: Buckhead Bulldogs
Game 3: (Sunday @ 12:30PM) - (Mauldin Park Field 4) Championship (OP Piranhas vs. Buckhead Bulldogs)
Champion: Buckhead Bulldogs

** 1 hour & 40 minute time limit in Championship game. (Run rules apply)
** Highest seeded team will be home team in Championship bracket.

THE 4 REMAINING TEAMS WILL BE SEEDED 1-4 AFTER POOL PLAY AND WILL BE PLACED INTO THE SILVER CHAMPIONSHIP BRACKET.

Sunday - Silver Championship Bracket – (Mauldin Park Field 5)

Game 1: (Sunday @ 9:00AM) - (Mauldin Park Field 5) (GA Elite Jaguars vs. Sharon Springs Silver Spartans)
Winner: GA Elite Jaguars
Game 2: (Sunday @ 10:45AM) - (Mauldin Park Field 5) (Sharon Springs Blue Spartans vs. Macon Sliders)
Winner: Macon Sliders
Game 3: (Sunday @ 12:30PM) - (Mauldin Park Field 5) Championship (GA Elite Jaguars vs. Macon Sliders)
Champion: Macon Sliders

** 1 hour & 40 minute time limit in Championship game. (Run rules apply)
** Highest seeded team will be home team in Championship bracket.

YOUR POSITION IN THE STANDINGS TABLE DOES NOT REFLECT YOUR SEED FOR BRACKET PLAY! THIS TABLE DOES NOT CALCULATE HEAD-TO-HEAD MATCH-UPS DURING POOL PLAY. EACH TEAM WILL BE ASSIGNED A SEED FOR EACH BRACKET AND THAT WILL BE POSTED ABOVE!

12U Standings

PosTeamWLTRADiffRS
1Canton Stingers20032225
2Buckhead Bulldogs200141226
3East Marietta Spikes110121426
4OP Piranhas11014-212
5GA Elite Jaguars11019524
6Sharon Springs Blue Spartans01122-913
7Macon Sliders01124-1113
8Sharon Springs Silver Spartans02036-315