All-Star Nationals 7U Schedule & Standings

Coaches- If you want to enter your team into next weekends World Series, please contact Taj by Sunday night (July 12th). Thanks

Participating Teams

Acworth Warriors Blue DC Baseball
Canton Bandits AYBA Raiders
Hobgood Select Red Sandy Springs Storm
South Cherokee Indians Junior Bombers
Chastain Dirt Dawgs Hopewell Broncos
Powerstroke Baseball East Side Lightning
West Cobb Wahoos Sandy Springs Cyclones
Warriors Baseball Academy Acworth Orange
East Side Tornadoes AYBA Eagles
Sharon Springs Allstars Hopewell Mustangs
East Side Thunder

7U Schedule

Date Game Time Results Field
2020-07-11 08:00:00July 11, 2020 Hobgood Select Red vs Hopewell Mustangs  08:00:008:00 am 0 - 23
Mauldin Park- Field 2
2020-07-11 08:00:00July 11, 2020 Acworth Warriors Blue vs AYBA Eagles  08:00:008:00 am 11 - 26
Mauldin Park- Field 1
2020-07-11 08:00:00July 11, 2020 South Cherokee Indians vs Powerstroke Baseball  08:00:008:00 am 18 - 17
Weatherby Park- Field 3
2020-07-11 09:30:00July 11, 2020 Hopewell Mustangs vs East Side Lightning  09:30:009:30 am 22 - 3
Mauldin Park- Field 2
2020-07-11 09:30:00July 11, 2020 Warriors Baseball Academy vs Powerstroke Baseball  09:30:009:30 am 20 - 8
Weatherby Park- Field 3
2020-07-11 09:30:00July 11, 2020 Hopewell Broncos vs Acworth Warriors Blue  09:30:009:30 am 2 - 17
Mauldin Park- Field 1
2020-07-11 11:00:00July 11, 2020 AYBA Eagles vs West Cobb Wahoos  11:00:0011:00 am 20 - 11
Mauldin Park- Field 1
2020-07-11 11:00:00July 11, 2020 AYBA Raiders vs Hobgood Select Red  11:00:0011:00 am 14 - 29
Mauldin Park- Field 2
2020-07-11 11:00:00July 11, 2020 South Cherokee Indians vs Sharon Springs Allstars  11:00:0011:00 am 5 - 13
Weatherby Park- Field 3
2020-07-11 12:30:00July 11, 2020 Hopewell Broncos vs East Side Tornadoes  12:30:0012:30 pm 17 - 18
Mauldin Park- Field 1
2020-07-11 12:30:00July 11, 2020 Warriors Baseball Academy vs Acworth Orange  12:30:0012:30 pm 22 - 7
Weatherby Park- Field 3
2020-07-11 12:30:00July 11, 2020 East Side Lightning vs Sandy Springs Cyclones  12:30:0012:30 pm 24 - 2
Mauldin Park- Field 2
2020-07-11 14:00:00July 11, 2020 AYBA Raiders vs Chastain Dirt Dawgs  14:00:002:00 pm 0 - 21
Mauldin Park- Field 2
2020-07-11 14:00:00July 11, 2020 West Cobb Wahoos vs Sandy Springs Storm  14:00:002:00 pm 22 - 8
Mauldin Park- Field 1
2020-07-11 14:00:00July 11, 2020 Sharon Springs Allstars vs East Side Thunder  14:00:002:00 pm 3 - 18
Weatherby Park- Field 3
2020-07-11 15:30:00July 11, 2020 Canton Bandits vs Sandy Springs Cyclones  15:30:003:30 pm 25 - 8
Mauldin Park- Field 2
2020-07-11 15:30:00July 11, 2020 Junior Bombers vs Acworth Orange  15:30:003:30 pm 23 - 15
Weatherby Park- Field 3
2020-07-11 15:30:00July 11, 2020 East Side Tornadoes vs DC Baseball  15:30:003:30 pm 9 - 17
Mauldin Park- Field 1
2020-07-11 17:00:00July 11, 2020 East Side Thunder vs Junior Bombers  17:00:005:00 pm 22 - 1
Weatherby Park- Field 3
2020-07-11 17:00:00July 11, 2020 Chastain Dirt Dawgs vs Canton Bandits  17:00:005:00 pm 21 - 2
Mauldin Park- Field 2
2020-07-11 17:00:00July 11, 2020 DC Baseball vs Sandy Springs Storm  17:00:005:00 pm 16 - 1
Mauldin Park- Field 1

Gold Bracket Seeds

  1. Chastain Dirt Dawgs
  2. Hopewell Mustangs
  3. East Side Thunder
  4. DC Baseball
  5. Warriors Baseball Academy
  6. AYBA Eagles
  7. Sharon Springs Allstars

Silver Bracket Seeds

  1. East Side Lightning
  2. West Cobb Wahoos
  3. Acworth Warriors Blue
  4. Canton Bandits
  5. South Cherokee Indians
  6. East Side Tornadoes
  7. Hobgood Select Red

Bronze Bracket Seeds

  1. Junior Bombers
  2. Hopewell Broncos
  3. Powerstroke Baseball
  4. Sandy Springs Storm
  5. Acworth Orange
  6. Sandy Springs Cyclones
  7. AYBA Raiders

THE (7) HIGHEST SEEDED TEAMS WILL BE SEEDED 1-7 AND PLACED INTO THE GOLD CHAMPIONSHIP BRACKET.

 Sunday - Gold Championship Bracket – (Mauldin Park Field 1)

Game 1: (Sunday @ 8:00AM) - (Mauldin Park Field 1) (DC Baseball vs. Warriors Baseball Academy)
Winner: Warriors Baseball Academy
Game 2: (Sunday @ 9:30AM) - (Mauldin Park Field 1) (East Side Thunder vs. AYBA Eagles)
Winner: East Side Thunder
Game 3: (Sunday @ 11:00AM) - (Mauldin Park Field 1) (Hopewell Mustangs vs. Sharon Springs Allstars)
Winner: Hopewell Mustangs

Game 4: (Sunday @ 12:30PM) - (Mauldin Park Field 1) (Chastain Dirt Dawgs vs. Warriors Baseball Academy)
Winner: Chastain Dirt Dawgs
Game 5: (Sunday @ 2:00PM) - (Mauldin Park Field 1) (East Side Thunder vs. Hopewell Mustangs)
Winner: East Side Thunder

Game 6: (Sunday @ 3:30PM) - (Mauldin Park Field 1) Championship (Chastain Dirt Dawgs vs. East Side Thunder)
Champion: Chastain Dirt Dawgs

** 1 hour & 30 minute time limit in Championship game. (Run rules apply)
** Highest seeded team will be home team in Championship bracket.

THE NEXT (7) HIGHEST SEEDED TEAMS WILL BE SEEDED 1-7 AND PLACED INTO THE SILVER CHAMPIONSHIP BRACKET.

Sunday - Silver Championship Bracket – (Mauldin Park Field 2)

Game 1: (Sunday @ 8:00AM) - (Mauldin Park Field 2) (Canton Bandits vs. South Cherokee Indians)
Winner: South Cherokee Indians
Game 2: (Sunday @ 9:30AM) - (Mauldin Park Field 2) (Acworth Warriors Blue vs. East Side Tornadoes)
Winner: East Side Tornadoes
Game 3: (Sunday @ 11:00AM) - (Mauldin Park Field 2) (West Cobb Wahoos vs. Hobgood Select Red)
Winner: West Cobb Wahoos

Game 4: (Sunday @ 12:30PM) - (Mauldin Park Field 2) (East Side Lightning vs. South Cherokee Indians)
Winner: South Cherokee Indians
Game 5: (Sunday @ 2:00PM) - (Mauldin Park Field 2) (East Side Tornadoes vs. West Cobb Wahoos)
Winner: West Cobb Wahoos

Game 6: (Sunday @ 3:30PM) - (Mauldin Park Field 2) Championship (South Cherokee Indians vs. West Cobb Wahoos)
Champion: West Cobb Wahoos

** 1 hour & 30 minute time limit in Championship game. (Run rules apply)
** Highest seeded team will be home team in Championship bracket

THE (7) REMAINING TEAMS WILL BE SEEDED 1-7 AND PLACED INTO THE BRONZE CHAMPIONSHIP BRACKET.

Sunday - Bronze Championship Bracket – (Weatherby Park Field 3)

Game 1: (Sunday @ 9:00AM) - (Weatherby Park Field 3) (Sandy Springs Storm vs. Acworth Orange)
Winner: Acworth Orange
Game 2: (Sunday @ 10:30AM) - (Weatherby Park Field 3) (Powerstroke Baseball vs. Sandy Springs Cyclones)
Winner: Powerstroke Baseball
Game 3: (Sunday @ 12:00PM) - (Weatherby Park Field 3) (Hopewell Broncos vs. AYBA Raiders)
Winner: Hopewell Broncos

Game 4: (Sunday @ 1:30PM) - (Weatherby Park Field 3) (Junior Bombers vs. Acworth Orange)
Winner: Junior Bombers
Game 5: (Sunday @ 3:00PM) - (Weatherby Park Field 3) (Powerstroke Baseball vs. Hopewell Broncos)
Winner: Powerstroke Baseball

Game 6: (Sunday @ 4:30PM) - (Weatherby Park Field 3) Championship (Junior Bombers vs. Powerstroke Baseball)
Champion: Powerstroke Baseball

** 1 hour & 30 minute time limit in Championship game. (Run rules apply)
** Highest seeded team will be home team in Championship bracket

YOUR POSITION IN THE STANDINGS TABLE DOES NOT REFLECT YOUR SEED FOR BRACKET PLAY! THIS TABLE DOES NOT CALCULATE HEAD-TO-HEAD MATCH-UPS DURING POOL PLAY. EACH TEAM WILL BE ASSIGNED A SEED FOR EACH BRACKET AND THAT WILL BE POSTED ABOVE!

7U Standings

PosTeamWLTRADiffRS
1Chastain Dirt Dawgs20024042
2Hopewell Mustangs20034245
3East Side Thunder20043640
4DC Baseball200102333
5Warriors Baseball Academy200152742
6AYBA Eagles200222446
7Sharon Springs Allstars11023-716
8East Side Lightning11024327
9West Cobb Wahoos11028533
10Acworth Warriors Blue11028028
11Canton Bandits11029-227
12South Cherokee Indians11030-723
13East Side Tornadoes11034-727
14Hobgood Select Red11037-829
15Junior Bombers11037-1324
16Hopewell Broncos02035-1619
17Powerstroke Baseball02038-1325
18Sandy Springs Storm02038-299
19Acworth Orange02045-2322
20Sandy Springs Cyclones02049-3910
21AYBA Raiders02050-3614