All-Star Nationals 12U Schedule & Standings

Coaches- If you want to enter your team into next weekends World Series, please contact Taj by Sunday night (July 12th). Thanks

Participating Teams

Buckhead Bulldogs Powder Springs Voodoo
Balldonia Bashers Norcross Allstars
South Cherokee Indians Hobgood Select
Chastain Mustangs

12U Schedule

Date Game Time Results Field
2020-07-11 08:00:00July 11, 2020 Hobgood Select vs Balldonia Bashers  08:00:008:00 am 11 - 11
Mauldin Park- Field 5
2020-07-11 08:00:00July 11, 2020 South Cherokee Indians vs Powder Springs Voodoo  08:00:008:00 am 5 - 19
Mauldin Park- Field 4
2020-07-11 09:45:00July 11, 2020 Hobgood Select vs Buckhead Bulldogs  09:45:009:45 am 1 - 20
Mauldin Park- Field 5
2020-07-11 11:30:00July 11, 2020 Balldonia Bashers vs Powder Springs Voodoo  11:30:0011:30 am 1 - 18
Mauldin Park- Field 5
2020-07-11 13:15:00July 11, 2020 South Cherokee Indians vs Chastain Mustangs  13:15:001:15 pm 4 - 8
Mauldin Park- Field 5
2020-07-11 15:00:00July 11, 2020 Buckhead Bulldogs vs Norcross Allstars  15:00:003:00 pm 16 - 7
Mauldin Park- Field 5
2020-07-11 16:45:00July 11, 2020 Norcross Allstars vs Chastain Mustangs  16:45:004:45 pm 2 - 21
Mauldin Park- Field 5

Gold Bracket Seeds

  1. Powder Springs Voodoo
  2. Chastain Mustangs
  3. Buckhead Bulldogs
  4. Balldonia Bashers

Silver Bracket Seeds

  1. Hobgood Select
  2. South Cherokee Indians
  3. Norcross Allstars

THE (4) HIGHEST SEEDED TEAMS WILL BE SEEDED 1-4 AND PLACED INTO THE GOLD CHAMPIONSHIP BRACKET.

 Sunday - Gold Championship Bracket – (Mauldin Park Field 5)

Game 1: (Sunday @ 11:30AM) - (Mauldin Park Field 5) (Powder Springs Voodoo vs. Balldonia Bashers)
Winner: Powder Springs Voodoo
Game 2: (Sunday @ 1:15PM) - (Mauldin Park Field 5) (Chastain Mustangs vs. Buckhead Bulldogs)
Winner: Chastain Mustangs

Game 3: (Sunday @ 3:00PM) - (Mauldin Park Field 5) Championship (Powder Springs Voodoo vs. Chastain Mustangs)
Champion: Powder Springs Voodoo

** 1 hour & 40 minute time limit in Championship game. (Run rules apply)
** Highest seeded team will be home team in Championship bracket.

THE (3) REMAINING TEAMS WILL BE SEEDED 1-3 AND PLACED INTO THE SILVER CHAMPIONSHIP BRACKET.

Sunday - Silver Championship Bracket – (Mauldin Park Field 5)

Game 1: (Sunday @ 8:00AM) - (Mauldin Park Field 5) (South Cherokee Indians vs. Norcross Allstars)
Winner: South Cherokee Indians 

Game 2: (Sunday @ 9:45AM) - (Mauldin Park Field 5) Championship (Hobgood Select vs. South Cherokee Indians)
Champion: South Cherokee Indians

** 1 hour & 40 minute time limit in Championship game. (Run rules apply)
** Highest seeded team will be home team in Championship bracket.

YOUR POSITION IN THE STANDINGS TABLE DOES NOT REFLECT YOUR SEED FOR BRACKET PLAY! THIS TABLE DOES NOT CALCULATE HEAD-TO-HEAD MATCH-UPS DURING POOL PLAY. EACH TEAM WILL BE ASSIGNED A SEED FOR EACH BRACKET AND THAT WILL BE POSTED ABOVE!

12U Standings

PosTeamWLTRADiffRS
1Powder Springs Voodoo20063137
2Chastain Mustangs20062329
3Buckhead Bulldogs20082836
4Balldonia Bashers01129-1712
5Hobgood Select01131-1912
6South Cherokee Indians02027-189
7Norcross Allstars02037-289