World Series 9U Schedule & Standings

Coaches- If any teams would like to play in next weekend's Walk Off Classic, please contact Taj by Sunday evening.

The batting cages at each park will be unavailable for teams to use, as well as the use of the scoreboard controllers. These are both county guidelines that are being enforced due to Covid-19. Please remember, this is a county rule, not our rule.

Participating Teams

DHYS Red Devils Wallace Park Tigers
Hopewell Broncos Roswell Renegades
West Cobb Wahoos Green Ocee Black
Murphey Candler Blue Sox Murphey Candler White Sox
East Side Earthquakes

9U Schedule

DateGameTimeResultsField
2020-07-17 18:00:00July 17, 2020 Hopewell Broncos vs East Side Earthquakes 18:00:006:00 pm11 - 12
Mauldin Park- Field 3
2020-07-17 18:00:00July 17, 2020 West Cobb Wahoos Green vs Murphey Candler White Sox 18:00:006:00 pm6 - 15
Mauldin Park- Field 1
2020-07-17 19:45:00July 17, 2020 Roswell Renegades vs DHYS Red Devils 19:45:007:45 pm2 - 17
Mauldin Park- Field 3
2020-07-17 19:45:00July 17, 2020 Ocee Black vs Murphey Candler Blue Sox 19:45:007:45 pm2 - 19
Mauldin Park- Field 1
2020-07-18 09:00:00July 18, 2020 Wallace Park Tigers vs East Side Earthquakes 09:00:009:00 am9 - 8
Mauldin Park- Field 3
2020-07-18 10:45:00July 18, 2020 Hopewell Broncos vs Wallace Park Tigers 10:45:0010:45 am8 - 14
Mauldin Park- Field 3
2020-07-18 12:30:00July 18, 2020 DHYS Red Devils vs Murphey Candler Blue Sox 12:30:0012:30 pm7 - 3
Mauldin Park- Field 3
2020-07-18 14:15:00July 18, 2020 Ocee Black vs West Cobb Wahoos Green 14:15:002:15 pm2 - 12
Mauldin Park- Field 3
2020-07-18 16:00:00July 18, 2020 Roswell Renegades vs Murphey Candler White Sox 16:00:004:00 pm6 - 12
Mauldin Park- Field 3

Gold Bracket Seeds

  1. DHYS Red Devils
  2. Murphey Candler White Sox
  3. Wallace Park Tigers
  4. Murphey Candler Blue Sox
  5. West Cobb Wahoos Green

Silver Bracket Seeds

  1. East Side Earthquakes
  2. Hopewell Broncos
  3. Roswell Renegades
  4. Ocee Black

THE (5) HIGHEST SEEDED TEAMS WILL BE SEEDED 1-5 AND PLACED INTO THE GOLD CHAMPIONSHIP BRACKET.

Sunday - Gold Championship Bracket – (Mauldin Park Field 3)

Game 1: (Sunday @ 1:15PM) - (Mauldin Park Field 3) (Murphey Candler Blue Sox vs. West Cobb Wahoos Green)
Winner: Murphey Candler Blue Sox
Game 2: (Sunday @ 3:00PM) - (Mauldin Park Field 3) (DHYS Red Devils vs. Murphey Candler Blue Sox)
Winner: Murphey Candler Blue Sox
Game 3: (Sunday @ 4:45PM) - (Mauldin Park Field 3) (Murphey Candler White Sox vs. Wallace Park Tigers)
Winner: Wallace Park Tigers

Game 4: (Sunday @ 6:30PM) – (Mauldin Park Field 3) Championship (Murphey Candler Blue Sox vs. Wallace Park Tigers)
Champion: Murphey Candler Blue Sox

** 1 hour & 40 minute time limit in Championship game. (Run rules apply)
** Highest seeded team will be home team in Championship bracket.


THE REMAINING (4) TEAMS WILL BE SEEDED 1-4 AND PLACED INTO THE SILVER CHAMPIONSHIP BRACKET.

Sunday - Silver Championship Bracket – (Mauldin Park Field 3)

Game 1: (Sunday @ 8:00AM) - (Mauldin Park Field 3) (East Side Earthquakes vs. Ocee Black)
Winner: Ocee Black
Game 2: (Sunday @ 9:45AM) - (Mauldin Park Field 3) (Hopewell Broncos vs. Roswell Renegades)
Winner: Hopewell Broncos

Game 3: (Sunday @ 11:30AM) – (Mauldin Park Field 3) Championship (Ocee Black vs. Hopewell Broncos)
Champion: Hopewell Broncos

** 1 hour & 40 minute time limit in Championship game. (Run rules apply)
** Highest seeded team will be home team in Championship bracket.

YOUR POSITION IN THE STANDINGS TABLE DOES NOT REFLECT YOUR SEED FOR BRACKET PLAY! THIS TABLE DOES NOT CALCULATE HEAD-TO-HEAD MATCH-UPS DURING POOL PLAY. EACH TEAM WILL BE ASSIGNED A SEED FOR EACH BRACKET AND THAT WILL BE POSTED ABOVE!

9U Standings

PosTeamWLTRADiffRS
1DHYS Red Devils20051924
2Murphey Candler White Sox200121527
3Wallace Park Tigers20016723
4Murphey Candler Blue Sox11091322
5West Cobb Wahoos Green11017118
6East Side Earthquakes11020020
7Hopewell Broncos02026-719
8Roswell Renegades02029-218
9Ocee Black02031-274