World Series 7U Schedule & Standings

Coaches- If any teams would like to play in next weekend's Walk Off Classic, please contact Taj by Sunday evening.

The batting cages at each park will be unavailable for teams to use, as well as the use of the scoreboard controllers. These are both county guidelines that are being enforced due to Covid-19. Please remember, this is a county rule, not our rule.

Participating Teams

Acworth Warriors Orangs North Atlanta Falcons
Hopewell Mustangs AYBA Eagles
Hobgood Select Red Powerstroke Baseball
West Cobb Wahoos Sandtown Blue Jays
Warriors Baseball Academy DC Baseball

7U Schedule

DateGameTimeResultsField
2020-07-18 09:00:00July 18, 2020 Warriors Baseball Academy vs Hobgood Select Red 09:00:009:00 am20 - 0
Waleska Park- Field 3
2020-07-18 10:30:00July 18, 2020 Hobgood Select Red vs Acworth Warriors Orange 10:30:0010:30 am24 - 16
Waleska Park- Field 3
2020-07-18 10:30:00July 18, 2020 Powerstroke Baseball vs Sandtown Blue Jays 10:30:0010:30 am19 - 10
Mauldin Park- Field 1
2020-07-18 12:00:00July 18, 2020 Warriors Baseball Academy vs North Atlanta Falcons 12:00:0012:00 pm16 - 0
Waleska Park- Field 3
2020-07-18 12:00:00July 18, 2020 Powerstroke Baseball vs West Cobb Wahoos 12:00:0012:00 pm9 - 17
Mauldin Park- Field 1
2020-07-18 13:30:00July 18, 2020 DC Baseball vs Acworth Warriors Orange 13:30:001:30 pm15 - 3
Waleska Park- Field 3
2020-07-18 13:30:00July 18, 2020 Sandtown Blue Jays vs Hopewell Mustangs 13:30:001:30 pm0 - 15
Mauldin Park- Field 1
2020-07-18 15:00:00July 18, 2020 Hopewell Mustangs vs West Cobb Wahoos 15:00:003:00 pm15 - 3
Mauldin Park- Field 1
2020-07-18 15:00:00July 18, 2020 DC Baseball vs North Atlanta Falcons 15:00:003:00 pm21 - 0
Waleska Park- Field 3

Gold Bracket Seeds

  1. Warriors Baseball Academy
  2. DC Baseball
  3. Hopewell Mustangs
  4. West Cobb Wahoos
  5. Powerstroke Baseball

Silver Bracket Seeds

  1. Hobgood Select Red
  2. Sandtown Blue Jays
  3. North Atlanta Falcons
  4. Acworth Warriors Orange

THE (5) HIGHEST SEEDED TEAMS WILL BE SEEDED 1-5 AND PLACED INTO THE GOLD CHAMPIONSHIP BRACKET.

Sunday - Gold Championship Bracket – (Mauldin Park Field 1)

Game 1: (Sunday @ 9:00AM) - (Mauldin Park Field 1) (West Cobb Wahoos vs. Powerstroke Baseball)
Winner: West Cobb Wahoos
Game 2: (Sunday @ 10:30AM) - (Mauldin Park Field 1) (Warriors Baseball Academy vs. West Cobb Wahoos)
Winner: Warriors Baseball Academy
Game 3: (Sunday @ 12:00PM) - (Mauldin Park Field 1) (DC Baseball vs. Hopewell Mustangs)
Winner: DC Baseball

Game 4: (Sunday @ 1:30PM) – (Mauldin Park Field 1) Championship (Warriors Baseball Academy vs. DC Baseball)
Champion: Warriors baseball Academy

** 1 hour & 30 minute time limit in Championship game. (Run rules apply)
** Highest seeded team will be home team in Championship bracket.


THE REMAINING (4) TEAMS WILL BE SEEDED 1-4 AND PLACED INTO THE SILVER CHAMPIONSHIP BRACKET.

Sunday - Silver Championship Bracket – (Waleska Park Field 3)

Game 1: (Sunday @ 9:00AM) - (Waleska Park Field 3) (Hobgood Select Red vs. Acworth Warriors Orange)
Winner: Acworth Warriors Orange
Game 2: (Sunday @ 10:30AM) - (Waleska Park Field 3) (Sandtown Blue Jays vs. North Atlanta Falcons)
Winner: North Atlanta Falcons

Game 3: (Sunday @ 12:00PM) – (Waleska Park Field 3) Championship (Acworth Warriors Orange vs. North Atlanta Falcons)
Champion: Acworth Warriors Orange

** 1 hour & 30 minute time limit in Championship game. (Run rules apply)
** Highest seeded team will be home team in Championship bracket.

YOUR POSITION IN THE STANDINGS TABLE DOES NOT REFLECT YOUR SEED FOR BRACKET PLAY! THIS TABLE DOES NOT CALCULATE HEAD-TO-HEAD MATCH-UPS DURING POOL PLAY. EACH TEAM WILL BE ASSIGNED A SEED FOR EACH BRACKET AND THAT WILL BE POSTED ABOVE!

7U Standings

PosTeamWLTRADiffRS
1Warriors Baseball Academy20003636
2DC Baseball20033336
3Hopewell Mustangs20032730
4West Cobb Wahoos11024-420
5Powerstroke Baseball11027128
6Hobgood Select Red11036-1224
7Sandtown Blue Jays02034-2410
8North Atlanta Falcons02037-370
9Acworth Warriors Orange02039-2019